“ΕΝΕΡΓΕΙΑ & ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΗ: Πως μπορούν να συνδυαστούν;” / Παρουσίαση του SolarHub Ignition Accelerator / Ιωάννινα, Τετάρτη 3 Απριλίου

Εκ μέρους του Κόμβου Αριστείας Solar Hub, έχουμε τη χαρά να σας προσκαλέσουμε σε εκδήλωση που διοργανώνει το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) και η Οργάνωση Electra Energy στα Ιωάννινα την Τετάρτη 3 Απριλίου στις 17:00 στα ΓΑΚ στα Ιωάννινα.

Η εκδήλωση έχει τίτλο “ΕΝΕΡΓΕΙΑ & ΑΓΡΟΔΙΑΤΡΟΦΗ: Πως μπορούν να συνδυαστούν;.

Η εκδήλωση θα διερευνήσει τον αποτελεσματικό συνδυασμό της βιώσιμης γεωργίας και κτηνοτροφίας με τις ΑΠΕ μέσα από καινοτόμες πρακτικές. Συγκεκριμένα, θα συζητηθούν οι τελευταίες εξελίξεις στους τομείς των αγρο-φωτοβολταϊκών, της αξιοποίησης της βιομάζας και της κλιματικά έξυπνης γεωργίας. Έμφαση θα δοθεί τόσο στην ύπαιθρο όσο και σε λύσεις εφαρμοσμένες μέσα σε πόλεις ενώ παράλληλα θα παρουσιαστούν καινοτόμα μοντέλα οργάνωσης όπως οι ενεργειακές κοινότητες.

Επιπλέον, στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί το πρόγραμμα SolarHub Ignition Accelerator το οποίο θα προσφέρει στήριξη σε start-ups, νέους επιχειρηματίες και ερευνητικές ομάδες να αναπτύξουν εφαρμογές, υπηρεσίες και προϊόντα σχετικά με ηλιακές τεχνολογίες. Ως εκ τουτου θεωρούμε ότι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον τόσο για φοιτητές όσο και για το ερευνητικό και ακαδημαϊκό προσωπικό του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Πληροφορίες για την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε εδω. Συνημμένο θα βρείτε το πρόγραμμα και την πρόσκληση.

• Έναρξη Εκδήλωσης: 3 Απριλίου 2024

Ώρα Έναρξη Εκδήλωσης: 5:00 μμ